Home | LAJME

Hapet Medreseja në Preshevë

Në orët të mesditës së të shtunes, në prani të krerëve fetar nga Lugina e rajoni, krerëve institucional dhe qytetarëve, është ...

Vuçiq: Nxënësit shqiptarë në Luginë... do t’i kenë librat shqipe

Nxënësit shqiptarë në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, të hënën do t’i kenë librat në gjuhën shqipe, ka thënë kryeministri i ...

Vazhdon diskriminimi ekonomik në Preshevë i tërë qyteti vetëm me një bankë!

Largimi i vazhdueshëm i institucioneve shtetërore, mbyllja e shumë ekonomive e me to edhe bankave e kanë shndërruar Komunën e Preshevës, në një bashkësi të ... Full story

Kërkohet kthimi i Lapidarit të Dëshmorëve të Kombit në Preshevë

Rrënimi i Lapidarit të Dëshmorëve të kombit nga xhandarmëria serbe në Preshevë, për shqiptarët jo vetëm  në Luginë ishte një akt i turpshëm. Ndërkohë që ... Full story

Shqiptarët e jugut të Serbisë, nuk e dinë gjuhën serbe

Vetëm 5% e nxënësve shqiptar nga Bujanoci, Presheva dhe Medvegja, që gjuhën serbe e mësojnë si joamtare, dinë mjaftueshëm gjuhën serbe dhe aftësi funksionale për ... Full story

13 persona të vrarë në kufirin Kosovë-Serbi

Gjatë dekadës së fundit në kufirin Kosovë-Serbi janë vrarë jo më pak se 13 persona të të dy etnive, serbë dhe shqiptarë. Mediet bëjnë të ditur ... Full story

Mësimi i gjuhës serbe, mollë sherri mes Luginës dhe Beogradit

Tryeza e mbajtur sot (e premte) në Beograd në të cilën përveç përfaqësuesve shtetëror dhe ndërkombëtar morën pjesë edhe liderët institucional të Luginës, ... Full story

Një shtatorin nxënësit shqiptarë të Luginës e presin me protesta

Përfaqësuesit e spektrit  politik shqiptarë në Luginën e Preshevës, kanë ftuar arsimtarët dhe nxënësit bashkë me  prindërit e tyre që në ditën e hënë, më ... Full story

KKSH: Zvogëlohet numri i nxënësve, 10 paralele më pak

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Galip Beqiri, sot ka mbajtur mbledhje të përbashkët me drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme ... Full story

USLP, ndihmë teknike rreth regjistrimit të kandidatëve të Luginës në studime në Tiranë (njoftimi)

Unioni Studentorë i Luginës së Preshevës (USLP) në Republikën e Shqipërisë, shpreh gatishmërinë të ndihmoj çdo maturant (nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja) që ... Full story

Nëna kërkon që ti kthehet djali 8 vjecar nga lufta në Siri

Shkuarja e kosovarëve për të luftuar në Siri po merr përmasa shqetësuese. Pranvera Abazi, 30 vjeçe nga Prishtina, thotë se bashkëshorti i saj, Arbeni, kur shkoi në Siri para disa javësh, pa lejen e saj, me vete e mori edhe djalin e tyre, Erionin 8-vjeçar. Fëmija i çiftit kosovar është vetëm 8-vjeçar dhe shihet në Siri në shoqërinë e luftëtarëve të ISIS-it. Pranvera kërkon me dëshpërim që kushdo që e mban ta kthejë sa më parë në Kosovë djalin e saj të vetëm, raporton KTV. ... Full story

Simboli i Beogradit në Kalemegdan është një shqiptar me plis!

Sipas mediave serbe, më në fund u zbulua një “tradhti” e skulptorit të famshëm kroat, Ivan Meshtriviq, i cili në përmendoren e njohur të “Fitimtarit ... Full story

“Ngrohen” raportet Shqipëri-Serbi: Në Beograd, Rama dhe Vucici s’do të bisedojnë për Kosovën

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, muajin tjetër shkon për vizitë zyrtare në Serbi, ku do të jetë mysafir i homologut serb, Aleksandar Vucic. Kjo është vizita e parë e një zyrtari të lartë shqiptar në Serbi, që nga koha kur lideri komunist shqiptar, Enver Hoxha, takoi liderin komunist jugosllav, Josip Broz Tito, në Beograd, në vitin 1947. Rama do të duhej ta vizitonte një vit e gjysmë më parë kryeqytetin serb, por vizita është shtyrë për shkak të zgjedhjeve të parakohshme në Serbi. ... Full story

Dhimbje e madhe në familjen Beqiri

E, kjo është jeta! Mysafirë jemi në këtë botë. Pse të ndodhë kështu?! Nuk e kemi menduar kurrë këtë!», ishin pyetjet dhe dilemat që me zë të qetë i pëshpëritnin të afërmit dhe vëllai i të ndjerit, i vrarë ditën e premte, më 22 gusht, në xhaminë «El Hidaje» në Winkeln të St.Gallenit ... Full story

Ndërroi jetë arsimtarja Nazyktere Ajdini-Neziri

Dje me datën 26.08.2014 ndërroi jetë arsimtarja Nazyktere Ajdini Neziri. ... Full story

Më 4 shtator do të diskutohet për zbatimin e marrëveshjeve Kosovë-Serbi

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë përmes grupeve punuese do të vazhdojë me 4 shtator. Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Marko Gjuriq, ka thënë ... Full story

Serbia në BE, vetëm përmes njohjes së Kosovës

Deputeti gjerman i partisë SDP, Dietmar Nietan tha se Serbia nuk mund t'i bashkohet BE-së më herët se pesë vjet, ndërsa kur negociatat e pranimit do të vijnë drejt fundit, Beogradi do të duhet që para anëtarësimit të njoh Kosovën si shtet të pavarur. ... Full story

KKSH: Zvogëlohet numri i nxënësve, 10 paralele më pak

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Galip Beqiri, sot ka mbajtur mbledhje të përbashkët me drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme të Luginës së Preshevës rreth përgatitjeve për fillimin e vitit shkollor 2014/15, teksteve shkollore pa pagesë etj ... Full story

Katër papët me origjinë shqiptare

"Osservatore Romano", gazeta zyrtare e Vatikanit në Romë, ka publikuar një artikull të Giovanni Armillota me titull: “Pope Clement XI and the Albani Family”. Në këtë artikull gazetari italian ka patur për qëllim ndërtimin e një biografie të shkurtër të Papës Clement XI dhe të familjes së tij, Albani, me prejardhje shqiptare, por pa lënë të pa cituar dhe emrat e të tre papëve, më të hershëm, që gjithashtu mësohet të kenë patur origjinë shqiptare. ... Full story

Lugina e Preshevës në udhëkryq!

Mandati që po përfundon sipas të parit të Këshillit Kombëtarë, ndonëse ka shënuar themelimin e këtij institucioni të rëndësishëm, ka identifikuar shumë probleme me të cilat përballen shqiptarët. ... Full story

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last total: 3069 | displaying: 1 - 20